Govorca: Drago Mlakar, Janez Rakušček, vodil Uroš Goričan

Na zadnjem predavanju festivala so se v dvorani Levante zbrali predstavniki popolnoma različnih generacij. Prvi sodelujoči, Drago Mlakar, je v oglaševanje vstopil zaradi svetovalke v srednji šoli, potem je šel na FDV in pričel z delom tekstopisca. Janeza Rakuščka je sicer bolj zanimala matematika, a se je kljub prigovarjanju staršev vpisal na AGRFT. Vedno so ga namreč privlačili oglasi, saj z njimi lahko ustvariš nekaj, kar vpliva na ljudi.

Povezovalec, Uroš Goričan, je besedo dal Mlakarju, ki meni, da primanjkuje dobrih senior tekstopiscev. Po njegovem mnenju je bilo v preteklosti v industriji veliko ljudi, zdaj pa imamo le enega kreativnega direktorja in tekstopisca, zaradi česar je urnik vseh zelo natrpan. Rakušček se z izjavo strinja in doda, da je potrebno imeti več mladih ljudi v marketingu ter ljudi, ki se ukvarjajo z vsebino. Mlakar je ob priliki iskreno dodal, da je današnja generacija mladih zelo občutljiva, kar je precej problematično. Starejša generacija je namreč bila vržena v vodo, dandanes pa mlade ovijajo v vato, zaradi česar niso tako močni. Hierarhične lestvice obstajajo zato, da laskavi nazivi boljše zvenijo in izgledajo.

“Včasih so senior tekstopisci plačani bolje kot izvršni direktorji, saj nočejo v službi “napredovati”, ker radi delajo to, v čimer so najboljši,” pravi Rakušček, ki še doda: “tekstopisci se borijo za svoje ideje, izvršni direktorji pa za ideje drugih.” Mlakarja je šokiralo, ko je ugotovil, koliko dela je potrebno vložiti v vlogo kreativnega direktorja. “Najtežje je dobiti izkušene tekstopisce, ki imajo leta izkušenj in se najlažje vklopijo v ekipo,” je svoj pogled z nami delil Rakušček. Agencije zopet rastejo in potrebe so večje. Ljudje niso več dobro plačani za delo, ki ga opravljajo. “Manjka dogodivščina oglaševanja,” pravi Mlakar. Včasih se je namreč snemalo v drugih državah in je bilo bolj razburljivo. Pomembno je tudi dobiti priznanje ali potrditev za dobro delo, ki si ga naredil, pomembno pa je tudi, kdo ti to nagrado da, saj je le-teh zelo veliko. “Toliko nagrad pomeni, da smo nesigurni v to, kar delamo,” se je strinjal Rakušček.

Res je, da danes ni nujno, da ti koncept pripravi tekstopisec, včasih ti nekdo na drugi funkciji pove nekaj, kar so vsi ostali spregledali in to postane izbrana ideja. V mislih pa moramo imeti umetno inteligenco, ki bo morda prevzela kakšna dela, ki jih opravljamo. “Bistvo agencije je v medsebojni kemiji, v ljudeh, ki si delijo skupne vrednote, saj tako lahko skupno delujejo bolje kot nadarjeni posamezniki, ki pa se kregajo,” je bil eden izmed zadnjih stavkov Rakuščka, ki je pogovor tudi zaključil.